Výtvarníci z obce a regionu

Marek Audy

Vynikající fotograf, speleolog a cestovatel. Fotí hlavně v podzemí, u nás především v Moravském krasu. Specializuje se na snímky přírody – nad i pod zemí.  Kromě krápníků a jeskynních dómů jsou cílem jeho objektivu krajiny. V zahraničí ho nejvíc láká neprobádané podzemí stolových hor ve Venezuele. Jeho vydavatelství se specializuje na tisk fotografií, nízkonákladový digitální tisk, výrobu multimediálních CD, grafiku atd. Krásné fotografie jsou prodejné, více jich najdete ZDE. S rodinou žije v Jedovnicích.

altalt

 

 

Ing. Tomáš Baránek

Narodil se v Brně, ale celé dětství prožilHodoníně, kde absolvoval i základní a střední všeobecně vzdělávací školu. Po ukončení studií na Vysoké škole zemědělskéBrně nastoupil jako zootechnikJZD Šošůvka. V zemědělství pracoval až do důchodu.

Malování a obrazy jsou jeho celoživotní láskou. Pravidelně sledoval a dále sleduje uměleckou scénu na výstavách a v galeriích. K samotnému malování se dostal až v důchodu. Pod vedením zkušených docentů Masarykovy univerzityBrně absolvoval kurz malování. Do svých obrazů vkládá své sny a představy. K malování zvolil techniku akvarelu, druhý nejdokonalejší výtvarný prostředek po olejomalbě. Obrazy Ing. Tomáše Baránka představují jeho domovŠošuvku a okolínevyhýbá se ani kráse květin.

altalt

 

Soňa Čermáková (*1949)

Soňa Čermáková se narodila v tajuplné oblasti Moravského krasu, která skýtá nepřeberné zdroje inspirací i materiálu. Intenzivně vnímala přírodní krásy, které ji obklopovaly. Vystudovala Umělecko průmyslovou školu v Brně. Po mnoho let pracovala u různých podniků jako aranžérka a výtvarnice. Od roku 1990 se věnuje svobodné tvorbě.

Pro své zajímavě pojaté kresby si vybírá netradiční podklad. Jsou to kameny, kterými je obklopena. Její „oživlé kameny“ dostávají třetí rozměr a jsou důkazem toho, že je stále možné objevovat nové výtvarné techniky. Vedle této tvorby se snaží přispět krajině svou prací pro CHKO Moravský kras a Svaz ochránců přírody. V obci Březina, ve které žije, se stará o ekologii, krajinu, obecní les, chová hospodářská zvířata, pořádá zajímavé akce a mnohé další. K tomu ji pomáhají vědomosti nabyté na univerzitě třetího věku, kterou absolvovala na MZLU v Brně v roce 2004.

altalt

 

Martina Červená (*1990)

Je to k nevíře, že tato mladá, a bezesporu nadaná výtvarnice nebyla přijata ke studiu školy s uměleckým zaměřením. Ale tak už to někdy v životě bývá. V případě Martiny Červené je výtvarná činnost – kresba a malba – stala její velkou zálibou a věnuje se jí ve volném čase. Můžeme se tedy těšit na budoucí malující veterinářku (studuje Veterinární a farmaceutickou univerzitu Brno). Martina Červená zachycuje především přítomnost „konkrétních objektů“, dává jim přednost před abstrakcí. Několik let se zabývá zvířecími motivy, v poslední době také portrétům. Žije a tvoří v obci Veselice.

altalt

 

 

Eva Juračková

Touha malovat byla dána Evě Juračkové do vínku v rodném Valašsku. Vyučená aranžérka ve Frýdku–Místku maturovala v roce 1984 v oboru Reklama-propagace na výtvarné škole. Zabývala se studiem stylizací, ornamentem, dekorem, výtvarnou zkratkou i znakem. Pedagogické vzdělání si rozšířila v roce 1988 na Masarykově univerzitě v Brně a později studiem Národního institutu pro další vzdělávání v Brně obor učitel ZUŠ. Více jak dvacet roků pracuje jako učitelka výtvarných oborů na Základní umělecké škole v Blansku.

V rukou Evy Juračkové znovu ožívají zejména květiny. Dokonalé ovládnutí techniky, téměř herbářové, je její výhradní doménou. Není u ní cílem, ale prostředkem. Jako tkví v letokruzích paměť stromu, tak se v tvorbě Evy Juračkové zrcadlí její životní osudy, její lásky, touhy a bolesti, doba i prostředí a samozřejmě také vlivy výtvarné. Její obrazy hýří přiměřeností barevné krásy květin volně rostoucích v přírodě či zahrádkách našich babiček. Pro svá díla zvolila perokresbu, akvarel či pastel. Kresby jsou dány přesnou, citlivou linkou, kompozice se řídí přesným řádem a časem, tak jako v přírodě. Z nevadnoucí krásy květin září optimismus, naděje, prostá krása a křehkost.

V posledním období se zabývá také novou tvorbou – fotografií. Mimo to se věnuje malování na hedvábí a textilní tvorbě. Žije a tvoří v obci Ráječko.

altalt

 

Iva Machová (*1977)

Narodila  se  na  severní Moravě, kde také vyrostla a jelikož se již od raného věku snažila něco plácat z hlíny a tvořit, jejím velkým snem bylo stát se sochařem. Vítr ji však zavál jižním směrem a na pár let zakotvila v Brně, kde se začala věnovat grafice a reklamnímu oboru. Dlouhá léta pak byla součástí švédské nábytkové společnosti IKEA, kde našla své místo jako Graphic designer a později také Interiérový konzultant. K tomu říká:" IKEA miluju, je to má životní láska a nikdy nezapomenu, co jsem se díky ní naučila a jaké cenné zkušenosti získávám stále".

Nyní žije v malebné vesničce Vavřinec v Moravském krasu a stále se věnuje návrhům interiérů a ve volném čase také keramice.

K jejím největším úspěchům patří nesporně návrh interiéru Knihovny roku 2011, expozice Brněnského podzemí nebo také projekty environmentálního charakteru pro základní školy. Jejím dlouhodobým cílem je rozšířit tento projekt do více škol. V současné době se při studiu věnuje také práci na interiéru Muzea včelařství Moravského krasu a chystá další projekty pro ZŠ.

altalt

 

 

Petr Zajíček (*1965)

Speleolog, fotograf, geolog, odborný pracovník  Správy  jeskyní  České  republiky. Začínal v amatérské speleologické skupině „Suchý žleb“, podílel se  na  výzkumech  a  objevech  řady podzemních  prostor u  nás  i  v  zahraničí. Svou  fotografickou   tvorbou,   psaním   článků  a  knih   propaguje   jeskyně   Česka. Publikuje v uznávaných tiskovinách, např. National Geographic Česko. Jeho životním cílem je poznávat přírodu celého světa a zdokumentováním ji přiblížit druhým. Cestuje, nejčastěji do hor a za polární kruh. S rodinou žije v obci Vavřinec , kde se  aktivně podílí na  kulturním  a  společenském  dění. V poslední době k fotografování přidal i dalšíh výtvarnou činnost, a to olejomalbu. 

altalt