Recepty z Veselice a okolí

alt

Tuto rubriku budeme postupně naplňovat recepty od „nás“, z naši obce a regionu. Budeme rádi, když nám nějaký, Váš oblíbený recept, poskytnete a obohatíte tak naši vznikající webovou kuchařku.

Uvítáme zejména recepty, které se v rodinách předávajígenerace na generaci. Takto získané recepty pravidelně zveřejňujeme i v obecním zpravodaji. Třeba se nám časem podaří sestavit malou kuchařku i v tištěné formě.

Přejeme úspěch při vaření a pečení a dobrou chuť. 

 


MEDOVÉ PERNÍKY od paní Klímové ze Suchdolu

Těsto: 5 vajec

           0,5 kg mletého cukru

           8 lžic vlahého medu

           anýz, mletá skořice, hřebíček, jedlá soda po kávové lžičce

           70 – 80 dkg. hladké mouky

Postup: Z vajec, cukru, medu perníkového koření a jedlé sody ušleháme těsto, do něhož postupně zapracujeme hladkou mouku. Necháme jeden den odležet. Vyválíme plát a vykrajujeme kulaté tvary. Upečené spojíme marmeládou a potřeme žloutkem a otiskneme do jemně strohaných vlašských ořechů.


KUŘE NAŠÍ BABIČKY od paní Celé z Veselice

Pamatuj: Pět ingrediencí, kolik prstů na ruce

  1. 1dcl oleje
  2. 2 lžice hořtice
  3. 3-4 stroužky česneku
  4. 1 lžice majoránky
  5. sůl podle chuti

Vše promícháme a kuře nebo díly potřeme a necháme  1-2 hodiny odležet. Pečeme v troubě, otáčíme, podléváme. Příloha – brambory, rýže, těstoviny.


BRAMBOROVÉ ZÁHYBÁKY od paní  Celé z Veselice

Tento recept obdržel druhé místo v soutěži Jihomoravský krajáč 2010. Soutěž se konala v rámci soutěžě Vesnice roku 2010. 

Těsto: 50 dkg hladké mouky, 40 dg nastrouhaných uvařených brambor,1-2 vajíčka, 1 lžice sádla, sůl

Nádivka: mrkev-syrová, pomlet, podusit, mák- pomletý – do teplé mrkvre, cukr dle chuti

Z těsta vyválíme oválky, na polovinu dáme náplň a přehneme, kraje přitlačíme. Pečeme po obou stranách (dříve v troubě) nyní se smaží na pánvi. Hotové pocukrujeme. Výborné jsou ještě teplé s hrnkem šípkového čaje. 


SVATEBNÍ KOLÁČE od paní Nečasové z Vavřince

Těsto na 200 ks koláčů se připraví z těchto surovin:

1 kg hladké mouky

10 dkg mletého cukru,

2 sklenice o objemu 0,2 l oleje

6 žloutků                  

lžičky soli

kvasnic

a necelého 0,5 litru mléka

Postup: Z vykynutého kvásku a dalších surovin zpracujeme vláčné těsto a  nechá se vykynout. Tvaroh (nejlépe z Mlékárny Otinoves) se připraví tak, že se vloží do utěrky, aby se z něho odstranilo co nejvíce tekutiny. Do vysušeného tvarohu se přidají 2 celá vejce a cukr. Rozinky nejprve naložíme do rumu a pak vkládáme samostatně na tvaroh do koláčků. Posýpátko se připraví z polohrubé mouky, cukru a másla – vše přiměřeně tak, aby bylo sypké. Z vykynutého těsta se odkrajují stejně velké části, např. polévkovou lžící, na těsto se dá tvaroh, několik rozinek a těsto se zabalí. Takto připravené koláče se potřou rozmíchaným vajíčkem, nahoru se dá posýpátko a upečou se. Po vychladnutí se koláče namáčí v rozpuštěném másle s troškou rumu. Koláče se nechají okapat na talíři a potom se obalují ve směsi z mletého a vanilkového cukru.


ZÁZVOROVÝ SIRUP od paní Hájkové z Veselice

Ingredience:

1 kg krystalového cukru

40-60 dkg čerstvého zázvoru (může být i víc)

šťáva z jednoho citronu

½ l vody

Postup: Zázvor nakrájíme na tenká kolečka. Do hrnce nalijeme vodu, citronovou šťávu, přisypeme cukr a přidáme zázvor. Pomalu přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Poté odstavíme a necháme ještě dalších 15 minut. Pak scedíme a nalijeme do sklenic. Zázvor můžeme ještě usušit a použít jako kandovaný - třeba do čaje nebo salátu. Sirup je dobrý a osvěžující s vodou a plátkem citronu nebo v zimě zahřeje v černém čaji.


HOUBOVÉ RIZOTO od paní  Machové z Vavřince

1 cibule, 2 lžíce vývaru, 1 svazek oregana, pepř, sůl, 500 g kulaté rýže, olivový olej, 1 svazek

tymiánu, 100 g slaniny, 150 g parmazánu, 750 g hub.

Nakrájenou slaninu rozehřejeme na oleji, přidáme cibulku, očištěné nakrájené houby, osolíme, opepříme a opékáme tak dlouho, dokud se tekutina nevypaří. Přisypeme rýži a za stálého míchání zahříváme, přidáme bylinky a vývar a rýži zalijeme 1/3 l vody, vaříme na mírném ohni. Dřív, než se tekutina zase odpaří, vodu znovu dolijeme a vaříme dále, tento postup opakujeme tak dlouho, dokud není rýže hotová. Rizoto dochutíme polovinou parmazánu, solí a pepřem. Zbytkem sýra rizoto posypeme.


SIRUP Z ČERVENÉ ŘEPY od paní Celé z Veselice

2 kg červené řepy uvaříme. Poté ji postrouháme na hrubším struhadle, přidáme 1½ litru vody, 30 dkg ovoce, jaké zrovna máme, třeba i mražené (jahody, maliny, rybíz…) a povaříme. Poté šťávu přecedíme a rozpustíme v ní 1½ kg krystalového cukru a 4 dkg kyseliny citronové. Vznikne nám tak lahodný a zdravý sirup.


HRNÍČKOVÉ KOLÁČE od paní Bařinové z Vídně

Kokosové řezy 

1 hrnek bílého jogurty

1 hrnek zakysané smetany

2 hrnky cukru krystal

2 hrnky polohrubé mouky

1 balíček prášku do pečiva

2 hrnky strouhaného kokosu

6 vajec

2 polévkové lžíce kakaa

2 polévkové lžíce rumu

1 hrnek oleje

máslo na vymazání plechu, strouhanku na vysypání plechu.

Postup: Ve větší míse smíchejte jogurt se smetanou, krystalovým cukrem, kokosem, vejci, kakaem, rumem, moukou promíchanou s práškem do pečiva a olejem. Vše společně pečlivě vymíchejte v hladké těsto. Plech na pečení vymažte máslem a vysypejte strouhankou. Těsto nalejte na připravený plech a pečte ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut. Po upečení nechte vychladnout, nakrájejte na řezy a před podáním posypejte moučkovým cukrem. Tip pro labužníky: řez ozdobíme šlehačkou.

 Koláč s hruškami a jablky 

250 g zakysané smetany nebo bílého jogurtu

1/2 hrnku moučkového cukru

2 hrnky polohrubé mouky

1 vejce

1 balíček prášku do pečiva

600 g hrušek a jablek

mléko dle potřeby

máslo na vymazání plechu, hrubou mouku na vysypání plechu

Na drobenku:

125 g másla

200 g hrubé mouky

150 g moučkového cukru

Postup: Do mísy nalejte zakysanou smetanu (jogurt), přidejte vejce a moučkový cukr. Vmíchejte mouku smíchanou s práškem do pečiva a vše promíchejte na jemné hladké těsto. Pokud je moc husté, zřeďte ho mlékem tak, aby se dobře roztíralo po plechu. Těsto rozprostřete na máslem vymazaný a moukou vysypaný plech, poklaďte ho jablky a hruškami nakrájenými na kousky, posypte drobenkou. Tu připravíte promícháním všech surovin. Pečte ve středně vyhřáté troubě asi 20 - 30 minut. Koláč krájejte a pocukrujte po vychladnutí. Tip: kdo má rád skořici, může jí trochu přimísit do cukru.


ZDRAVÉ RECEPTY od paní Minaříkové ze Suchdolu

Paličatá polévka

asi 10 paliček i se stonkem česneku paličáku (který se právě v této době odřezává)

1 malá cibule

lžíce másla

trochu mouky na zaprášení

2 brambory

kmín

sůl

Cibuli najemno nakrájíme a osmahneme na másle, zaprášíme moukou, přidáme vodu, kmín, sůl a nakrájené brambory. Vše povaříme asi 15 minut a potom přidáme nakrájené stonky česneku. Povaříme ještě asi 10 minut a poté podáváme. Můžeme vše ještě dochutit hrstkou petrželky.

Letní těstovinový salát s vajíčkem a ančovičkami 

půl baličku těstovin, nejlépe celozrnných

salátová okurka

3 vajíčka natvrdo

baliček ančoviček

salát

4 lžíce slunečnicových semínek

Zálivka:

3 jarní cibulky

půl kelímku zakysané smetany

kelímek bílého jogurtu

2 lžíce majonézy (nemusí být)

pepř a sůl podle chuti

nadrobno nasekaný kopr (asi 4 lžíce)

Těstoviny uvaříme a necháme vychladnout. Potom přidáme nakrájenou okurkou  popřípadě můžeme obměnit za jinou zeleninu dle sezóny, nebo k okurce přidat ředkvičky. Ančovičky nakrájíme a můžeme přidat i olej z nich, pak méně solíme. Vše dobře promícháme se zálivkou a nakonec vmícháme natrhaný salát. Servírujeme posypané slunečnicovým semínkem a ozdobíme vajíčkem.

Zajímavá obměna dipu je s jinými bylinkami, například na opečené brambory se hodí místo kopru bazalka a česnek nebo tymián či petrželka. Výborný je také se šalvějí. Tyto studené omáčky jsou výborné i k pečenému a grilovanému masu nebo zelenině.

Zelená limonáda

základ: 10 zelených vršků kopřiv

1 citron, nejlépe nestříkaný

lžíce medu

Vše rozmixujeme s trochou vody. Doplníme asi do 1 litru vodou nebo minerálkou, přecedíme pres sítko a ihned podáváme. Ke kopřivě můžeme přidávat jitrocel, pampelišku, ptačinec žabinec, mladou bršlici nebo půl napůl meduňku či mátu, zkrátka fantazii se meze nekladou. V letních měsících, kdy potřebujeme zchladit, přivítáme tento zdravý nápoj plný minerálů, chlorofylu a vitaminů s nakyslou chutí citronu, který nás osvěží. Ovšem  i v zimě potřebujeme nějaké ty vitamíny. Jelikož v zimě kopřiva neroste, použijeme kapustu  kadeřávek, která na zahradě vydrží zelená až do února. Protože v zimě se potřebujeme ohřát, místo citronu přidáme asi 6 koleček zázvoru a asi 5 listů kadeřávku, vše rozmixujeme s medem a přecedíme.


PEČENÝ OVOCNÝ ČAJ od paní Hájkové z Veselice       

2 kg jakéhokoli ovoce (šťavnaté ovoce jako třešně, rybíz, švestky, hroznové víno apod., jablka, hrušky, ananas...)

3/4 - 1 kg cukru krystal

1 citron

škořice, hřebíček, případně i badyán

rum

Ovoce nakrájíme na menší kousky (třešně a hrozny rozpůlíme a vypeckujeme, větší ovoce na kostičky) a nasypeme do vyššího pekáče. Citron zbavíme slupky, nakrájíme na plátky a přidame k ovoci, zasypeme cukrem a přidáme koření. Vše lehce zamícháme. Dáme do trouby rozehřáté na 170 stupňů a pečeme asi půl hodiny, dokud ovoce nepustí hodně šťávy. Jakmile je pekáč venku, lze přidat i trochu rumu. Vzniklá směs by měla být hodně sladká, zvlášť šťáva z ovoce (hlavně ta dává čaji chuť). Plníme do skleniček a zavaříme, aby chytlo víčko a čaj se nekazil. Čaj pak už jen stačí zalít vařící vodou, případně studenou neochucenou minerálkou. Dávkuje se podle chuti, na větší hrnek asi 3 čajové lžičky.


KUSKUSOVÉ  KULIČKY od paní Machové z Vavřince

Kuskus  zalijeme vařící vodou v poměru 1:2 (kuskus : voda). Promícháme a necháme 10 minut odstát pod pokličkou. Pak už se fantazii meze nekladou, do kuskusu přidáme med, sušené sojové mléko, nasekané oříšky, mandle, slunečnicová semínka, rozinky, nakrájené sušené ovoce. Vše spojíme v hmotu takové konzistence, aby z ní šly udělat kuličky. Ty pak obalíme v mletých oříškách nebo kokosu.


SKOŘICOVÉ ŠNEKY od paní Hájkové z Veselice

Ingredience: 500g polohrubé mouky, 60g rozehřátého másla nebo hery, 3 žloutky, 3lžíce cukru, kvásek z 1/4 l vlahého mléka, kostka droždí, lžíce cukru a lžíce mouky
Náplň ze 100g hrubě mletých ořechů, skořicového cukru a lžíce rozehřátého másla, rozinky, vejce na potření

Jak na to: Nejprve necháme vykynout kvásek a zaděláme jím prosatou mouku se žloutky a tukem. Pak přidáme vlahé mléko.Hladké těsto necháme vykynout. Poté ho rozválíme na 1cm silný plát, potřeme ho rozpuštěným máslem, posypeme ořechy, rozinkami, skořicovým cukrem a svineme do rolády. Nakrájíme na kolečka, rozložíme na pečící papír a necháme na plechu kynout asi ještě 15 minut. Potom je potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct.


NEPEČENÉ CUKROVÍ od malých čtenářů z Veselice

Margotkové kuličky

Jsou velmi jednoduché a vlastně jsme na ně neměli recept. Jen jsme smíchali postrouháme piškoty, k těm jsme přidali nastrouhané  tyčinky  margot, trochu moučkového cukru a vše spojili máslem. Z utvořené hmoty jsme udělali kuličky. Ty se ještě mohou namočit do rozehřáté čokoládové polevy a obalit v nastrouhaných oříškách nebo kokosu.   

Kokosové kuličky

Opět velmi jednoduché nepečené cukroví, které mohou dělat i děti. Všechny ingredience  ( 200g nastrouhané bílé čokolády, 5 dkg másla, 5 dkg cukru, 6 dkg kokosu a 1 lžici citronové šťávy) spojíme v těsto a tvoříme kuličky, které ještě lehce obalíme v kokosu.

Nepečené cukroví připravují děti v knihovně na tradiční rozsvěcení vánočního stromečku ve Veselici.


DÝŇOVÉ RIZOTO od paní Novotné z Blanska

1 dýni hokaido pokrájíme na větší kostičky, přidáme 3 stroužky česneku (neloupané), osolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem a dáme péct do měkka. Po upečení česnek oloupeme a s dýní rozmixujeme na pyré (je možné nechat i kousky). Orestujeme cibuli, do hrnce nasypeme propranou rýži, po pár minutách zalejeme zeleninovým nebo kuřecím vývarem tak, aby byla rýže ponořená, Kdykoli se tekutina vyvaří, dolejeme další vývar a tak pokračujeme až do uvaření rýže. Když už je rýže na skus, přimícháme do ní dýňové pyré, nastrouhaný sýr (výraznější chuti, třeba Gran Moravia nebo ementál), případně opražené kostičky slaniny nebo obrané maso z kuřete, dosolíme, opepříme. Podáváme posypaný sýrem.


MRKVOVÝ MOUČNÍK od paní Machové z Vavřince

Na krém:

1 balíček vanilkového cukru

200 g sýru lučina (nebo pomazánkového másla)

80 g másla

120 g cukr moučka

Na těsto:

250 g polohrubé mouky

2 lžičky jedlé sody

100g rozinek, 200 g vlašských ořechů, 2 lžičky mleté skořice,

500g nastrouhané mrkve

250 ml rostlinného oleje

300 g hnědého cukru, 4 vejce.

Podle potřeby tuk a strouhanku na vysypání plechu.

Vejce vyšleháme s cukrem, po částech přidáváme olej, potom rozinky, mletou skořici, nasekané vlašské ořechy, mouku smíchanou s jedlou sodou a  jemně nastrouhanou mrkví. Těsto vlijeme na tukem vymazaný a strouhankou vysypaný plech a pečeme ve vyhřáté troubě zhruba 30 minut asi při 200 °C, dokud se těsto při vpichu nelepí na špejli. Krém vyšleháme ze změklého másla, cukru moučka, vanilkového cukru a sýra Lučiny nebo pomazánkového másla. Krém namažeme na vychladlý korpus koláče a dáme vychladit. Mrkvový koláč je výborný ke kávě i čaji.


DOMÁCÍ LUČINA od paní Novotné z Blanska

Budete potřebovat kvalitní hustý bílý jogurt – např. Selský jogurt Hollandia. Lučinu můžete udělat jen z jogurtu, ale pokud ji chcete mít sametově smetanovou, přidejte ještě zakysanou smetanu. Celkem je potřeba 500g jogurtu a 180g zakysané smetany. Pokud použijete i smetanu, smíchejte ji dobře s jogurtem. V této fázi můžete, ale nemusíte směs osolit. Pokud neosolíte, můžete hotovou Lučinu použít i nasladko. 

Připravte si čistou utěrku a sklenici. Ideálně s víkem (hmotu můžete dát do plátna a do cedníku a vyšší misky). Směs nalijte do utěrky vložené do sklenice. Ze směsi bude odkapávat syrovátka. Slenici uložte do lednice. Po pár hodinách povytáhněte utěrku, aby se spodní část nemáčela v odkapané syrovátce. Druhý den je hotovo. Odkapanou syrovátku nevylévejte, můžete ji použít na upečení chleba. Z 680g směsi je cca 300g skvělé domácí Lučiny. Zkuste si ji udělat a věřte, že už se ke kupované nevrátíte.


DOMÁCÍ CHLÉB od paní Hájkové z Veselice

Tento recept je jednoduchý a upečený v domácí pekárně nedá žádnou práci. Do pekárny dáme přísady v tomto pořadí: 300 ml vlažné vody, 3 lžíce oleje, 3 lžíce mléka, 150 g chlebové mouky, 350 g hladké mouky, 2 lžičky soli, 2 lžičky cukru, 2 lžičky kmínu, sušené droždí. Můžete také přidat sezamová, dýňová nebo jiná semínka. Na pekárně nastavíte chléb – střední kůrka s dobou přípravy 3 hodiny.


MÍCHANÉ NÁPOJE od Kristýny Plíhalové z Veselice

Nealkoholocké Mojito

Ingredience:

jablečný džus 2 dcl

lístky máty

limetka nebo citron

soda 2 dcl

třtinový cukr

několik kostek ledu

 

Na dno sklenice nasypte třtinový cukr, několik lístků máty a pokrájenou limetku nebo citron. Vše rozdrtíme, aby jste si Mojito vychutnali, musíte nechat třtinový cukr důkladně rozpustit a mícháním narušit lístky máty. Přidáme led, jablečný džus a sklenici doplníme sodou. Do tříště zapíchneme brčko s míchátkem a ozdobíme plátkem limetky.

 

Fruit cup

Igredience:

ananasový džus 40 ml

grapefruitový džus 40 ml

jablečný džus 40 ml

pomerančový džus 40 ml

Šejkr naplníme do poloviny kostkami ledu, přidáme ovocné džusy a pořádně protřepeme. Nalijeme do vysoké sklenky a ozdobíme plátky ovoce. Podáváme s brčkem.


RECEPTY od paní Součkové z Veselice

Česnečka s knedlíčky

česnek, sůl, majoránka, drcený kmín, pepř, sádlo, vejce

Knedlíčky na 4 porce: 1 rohlík, 1 vejce, 1 lžička másla, 2 strožky česneku, 2 brambory uvařené ve slupce, hrubá mouka, slanina.

 

Česnek podle chuti prolisujeme a zlehka opečeme na sádle. Zalejeme vodou, osolíme, okmínujeme a zavaříme. Do vroucí polévky vlijeme rozkvedlané vejce, přidáme majoránku, pepř, silnější nátury i chilli, vložíme knedlíčky a dochutíme.

Knedlíčky:na pavvi rozpustíme kostičky slaniny, přidáme kostičky rohlíků, opečeme a necháme vychladnout. Máslo smícháme se solí, prolisovaným česnekem  nastrouhané brambory, rohlík se slaninou a vejce. Promícháme a zahustíme moukou. Tvarujeme knedlíčky a zavaříme asi 6 minut v osolené vodě.   

 

Těstoviny s brokolicí

Uvařenou brokolici rozebereme na růžičky. Na tuku zpěníme cibuli (stedně) přidáme tavený sýr nebo nivu, rozpustíme, přidáme uvařené těstoviny, brokolici, pórek, smetanu a prohřejeme. Můžete přidat i na kostičky nakrájenou anglickou slaninu. Na závěr okořeníme podle vlastní chuti.