Akce knihovny pořádané v roce 2013
Vánoční výtvarná dílnaV letošním roce, naše každoroční vánoční setkání, proběhla trochu netradičně. V pátek 13. prosince jsme je společně s děvčaty s Technických sportů Vavřinec pro děti přichystaly ve společenské místnosti ve Vavřinci. Děti si na něm mohly vyzkoušet techniku malování horkým voskem (enkaustiku). U žehliček bylo stále plno a děti od nich jen nerady odcházely k dalšímu výtvarnému tvoření. Tím bylo malování barvami window color. Malé skleničky na čajovou svíčku si děti nejprve nabarvily a pak si je dozdobily vločkami, hvězdičkami a třpytkami. Výsledkem pak byl pěkný svícen, kterým mohly děti třeba ozdobit vánoční stůl.
Zdobení medových perníkůPěkné, již tradiční předvánoční setkání proběhlo v sobotu 8. prosince ve společenské místnosti v Suchdolu. Tam jsme se po roce sešli při příležitosti zdobení medových perníčků. Ty pro nás opět napekla paní Klímová, která nám také trpělivě vysvětlila a ukázala, jak je pěkně nazdobit. Letos měly děti možnost vyzkoušet zdobení sněhuláků, stromečků, srdíček a rybiček a šlo jim to opravdu pěkně od ruky. Na závěr našeho setkání nám paní Klímová nachystala pěkné a hlavně nečekané překvapení. Napekla nám hvězdičky různých velikostí a každé z dětí si jednu nazdobilo.
Literární čajovna - Chřestýš 23V sobotu 9. listopadu do knihovny zavítala milá návštěva, a to Katka Kopecká a Dana Novotná z Vřesiny (obec kousek od Ostravy), spolu s rodiči, sourozenci a místní knihovnicí paní Hurníkovou. Před vlastní návštěvou Veselice si ještě udělali výlet do Punkevních jeskyní a stihli také výstup na rozhlednu a ulovit si na jejím úpatí kešku. Pak už v teple knihovny, při výborném čaji, který nám opět připravila čajmanka Zuzka, mohlo začít zajímavé povídání. Katka a Danča nám povídaly o tom, jak napsaly a ilustrovaly knihu Příhody a případy Chřestýše 23, která je plná zábavy, napětí, nadsázky a vtipu a je navíc doplněna o úkoly a hry.
Cestovatelská beseda "Ve stopách Vikingů"Rok se sešel s rokem a již po páté do knihovny zavítala milá návštěva, a to rodina Márových z Přerova. V sobotu 19. října tak opět v knihovně proběhla beseda o naplnění cestovatelských snů Jirky Máry, který ač je upoutaný na invalidní vozíku a bojuje s těžkou nemocí, nepodlehl chmurám a stále si plní svá cestovatelská přání. A co jsme na besedě poznali tentokrát? V Dánském království jsme například poznali druhou největší sbírku krokodýlů na světě, vodní zámek na dřevěných kůlech nebo rytířské souboje. Prostřednictvím krásných fotografií jsme se podívali do Legolandu a tropických skleníků. Následovaly nesčetné vodopády a úžasné fjordy Faerských ostrovů. Island je svými sopkami a ledovci přesvědčil, že si právem zaslouží své pojmenování Země ohně a ledu.
Výstava "I u nás žijí šikovní lidé"Některé akce, které vzbudily pěkné ohlasy u našich občanů, ráda opakuji, není tomu jinak u výstavy výtvarných děl našich spoluobčanů „I u nás žijí šikovní lidé“. Ta se v letošním roce konala již potřetí a stále na ní bylo co obdivovat. V sobotu 12. října se o tom mohli přesvědčit účastníci vernisáže. A kdo v knihovně vystavoval? Ráda bych začala hostem, a to paní Jitkou Bařinovou z Vídně. Řeknete si, teď bylo psáno, že je to výstava našich občanů? Jen zdánlivě paní Bařinová do výčtu našich výtvarníků nezapadá, neboť jezdí do Suchdola za rodinou na chalupu a naši obec i Moravský kras má moc ráda. Z krásných fotografií byl znát její velký koníček. Fotografuje hlavně přírodu a také vše krásné, co nám mnohdy při běžném pohledu uniká.
Setkání knihovníků "Co Venkovské knihovny umějí a mohou"Již podeváté se v zářijových dnech sešli knihovníci venkovských knihoven na semináři Co venkovské knihovny umějí a mohou. Hlavním hostitelem byla naše knihovna. Za finanční podpory Ministerstva kultury se na zdárném průběhu akce dále podílely Obec Vavřinec, Městská knihovna v Blansku a Sekce veřejných knihoven SKIP. Setkání se uskutečnilo ve dnech 19. – 21. září 2013 a ústředním tématem odborné části byla Práce s regionální literaturou.
Piknik pod kaštanyV sobotu 31. srpna, v poslední prázdninový den, se děti a rodiče potkali na krásném místě pod kaštany u KD ve Veselici. Počasí nám moc nepřálo, nejprve nás pod koruny stromů zahnal déšť, a pak se i ochladilo, ale nikoho z účastníků to neodradilo od her a sportování. První z aktivit našeho setkání byl běh s aktovkou. Děti si sice nerady připomínaly začátek školního roku, ale běh při kterém musely po cestě do aktovky naložit sešity, knížky, svačinu... a pak rychle běžet do cíle (školy) se jim líbil a vyzkoušeli si ho i malí předškoláci. Dospěláci pak nezůstali pozadu a při běhu s aktovkou zavzpomínali na školní léta.
Koloběžkový výletV sobotu 29. června jsme s dětmi v rámci uvítání prázdnin vyrazili na sportovní výlet. Ve Vilémovicích jsme si u paní Dany Novákové zapůjčili koloběžky a vybrali si pěknou trasu. Od půjčovny jsme nejprve vyjeli po silnici směrem na Jedovnice, hned kousek nad obcí jsme u křížku odbočili na polní cestu a přes louky a les jsme dojeli až na Převážku. Po cestě bohužel proběhl jeden drobný karambol, a tak přišlo vhod doprovodné vozidlo Haničky Včelíkové. Převážku jsme co nejrychleji projeli a odbočili na Rudici, tam jsme se projeli po naučné stezce Rudické doly s jezírky a krásným výhledem na rozhlednu ve Veselici. Naší první zastavkou bylo pak muzeum Větrný mlýn, kde jsme se občerstvili a načerpali síly na další cestu.
Výstava "Veselice v proměnách času"Možnost zhlédnout nejen proměnu různých míst v obci, ale i fotografie z dění byla o červnovém pouťovém víkendu na výstavě „Veselice v proměnách času“. V nové hasičské zbrojnici bylo na deseti panelech umístěno na čtyři sta fotografií. Pěkné bylo zejména porovnání, jak které místo v obci vypadalo dříve a jak je hezké dnes. Mnozí na fotografiích školáků, rekrutů a dění z obce našli sebe v mladším věku nebo své známé a příbuzné. Porovnat také šlo, jak se slavily Ostatky, hodně zajímavé byly i fotografie z divadel, která se dříve ve Veselici hrávala. Nejstarší fotografie byly z třicátých let dvacátého století.
Výtvarná dílna - korálkové potěšeníV sobotu 25. května byla knihovna plná žen a dívek a potěšující bylo, že se odvážil přijít i jeden chlapec. Instruktorkou pro naše výtvarné snažení se stala paní Vránková z Blanska. Nakoupeno bylo plno barevných korálků a různých doplňků, ze kterých nás naučila navlékat krásné náramky. Počáteční myšlenka, že je navlékání korálků jednoduché, se brzy rozplynula a museli jsme dávat dobrý pozor, počítat a mnohokrát se ptát jak na to. Protože byla knihovna plná a naše otázky a hlavně žádosti o pomoc nebraly konce, protáhlo se nám korálkování až do desáté hodiny. Odměnou nám však bylo, že si každý účastník výtvarné dílny odnášel krásný originální šperk.
|
|
|