Rozhledna Veselice-Podvrší

altNázev kopce na němž rozhledna stojí je dosti nezvyklý - Podvrší. Kopec a Podvrší? Ano. Tento název získal kopec velice pravděpodobně převzetím názvu po lesní trati, nacházející se jihozápadním směrem.

Z vyprávění našich předků víme, že na tomto kopci již rozhledna v minulosti stála. Nacházela se v místě sousedícího triangulančního bodu. Vznikla někdy ve 20-tých letech 20. století a společně s triangulančním bodem sloužila k zeměměřičským pracím. Byla vybavena žebříky umožňující výstup do výšky cca 21 m nad vlastní kopec, jehož nadmořská výška činí 590 m n.m. Odstraněna byla v roce 1947.

Tato současná moderní telekomunikační věž byla uvedená do provozu v srpnu roku 2001. Jejím investorem byla tehdy firma Eurotel Praha, spol. s r.o. a od svého zbudování slouží především jako uzlový bod radioreleových tras pro spojení s ústřednami a současně k šíření signálu digitálního systému GSM 900 pro mobilní telefony. Autorem projektu stavby je ing. Jan Tomčala, projektant fy Teplotechna Ostrava a.s., hlavního dodavatele montážních prací na nosném stožáru včetně vyhlídkového ochozu.

Z ochozu rozhledny (ve výšce 32m, po zdolání 168 schodů), je návštěvník rozhledny odměněn pohledem na celé území CHKO Moravský kras, od Helišovy skály na SV po Hády na JZ, a ze vzdálenějších míst mimo jiné např. na chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ, dále Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV, na SV nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky u Benešova s meteorologickým radarem v nadmořské výšce 735 m n.m., na JZ pohoří Českomoravské vysočiny, na JZ podstatnou část Boskovické brázdy atd. Za zmínku určitě stojí i informace, že z rozhledny jsou viditelné i další rozhledny, a to Babí lom u Lelekovic na J, na Z Milenka u Rudky, rozhledna u obce Kozárov a dvě dřevěné rozhledny - jedna na kopci Malý Chlum a druhá nad Spešovem. 

Provozovatelem rozhledny je Obec Vavřinec. Přijďte se podívat na náš region z ptačí perspektivy.

Cena vstupného

 Dospělí

20 Kč

 Mládež 6 - 15 roků

10 Kč

 

Otvírací doba

Měsíc

Den

Čas

Květen, červen

14.00 - 19.00 hod.

 

So, Ne

9.00 - 19.00 hod.

 

 

 

Červenec, srpen

Po - Ne

9.00 - 19.00 hod.

 

 

 

Září, říjen

14.00 - 18.00 hod.

 

So, Ne

9.00 - 18.00 hod.